Lemond parlamenti mandátumáról Szijjártó Péter, és a BYD-nél vállal munkát. Ezt a fideszes képviselő közölte Facebook-oldalán szerdán.

"Benyújtottam a parlamenti mandátumomról történő lemondásomat. Ennek oka, hogy rendkívül megtisztelő ajánlatot kaptam a világgazdaság egyik meghatározó vállalatától egy nemzetközi pozíció betöltésére" - írta a korábbi külgazdasági és külügyminiszter, közölve: a vállalatcsoport külső kapcsolataiért és az új üzletágak fejlesztéséért felelős vezetőjeként dolgozik tovább. Hozzátette: a BYD az elmúlt húsz év egyik legnagyobb autóipari sikertörténete és egyben az új energiájú járművek világelső gyártója is. A BYD Magyarországtól azt az információt kaptuk, hogy Szijjártó Péter "globális, nemzetközi pozíciót" tölt majd be, nem lesz része a magyarországi vállalatvezetésnek. A Fidesz-frakció közleményében azt írta: Szijjártó Péter kinevezéséhez "örömmel és büszkeséggel" gratulálnak, jövőbeli munkájához sok sikert kívánnak. A közleményben Szijjártó Péterről a "rendszerváltást követő közel négy évtized legeredményesebb" külügyminisztereként írtak, hozzátéve, hogy a BYD-nál vállalt vezetői tisztséggel Szijjártó Péter "a legfontosabb és legjelentősebb magyar cégvezető lesz a világon". Ilyen méretű és a nemzetközi gazdasági térben ekkora súlyú vállalatban egyetlen magyar ember sem tölt be ilyen magas tisztséget - hangsúlyozták.

A Fidesz-frakció szerint cégvezetői feladatai miatt Szijjártó Péter az országgyűlési képviselői mandátumáról lemond, "a hazájáért és a magyar emberekért való elkötelezettsége azonban töretlen marad". "Nem egy külföldi cég, pl. a Shell érdekeit képviseli a magyar kormányban, hanem Magyarország és a magyar emberek érdekeit jeleníti meg a világ egyik legjelentősebb és a magyar gazdaságot is meghatározó cégén belül" - írták. Szijjártó Péter 48 éves, a politikába 20 évesen lépett be, amikor csatlakozott a Fidesz győri szervezetéhez. 2001-ben bekerült a Fidesz országos választmányába, 2005 és 2009 között a Fidesz győri elnöke, 2006-tól a Fidesz országos szóvivője, kommunikációs igazgatója, 2009-től az elnöki stáb vezetője volt. 2002 óta országgyűlési képviselő a Fidesz frakciójában. A második Orbán-kormányban 2010-től két éven át miniszterelnöki biztosként a miniszterelnök szóvivője volt, és ő vezette a miniszterelnök sajtó- és szervezési stábját. 2012-2014 között a Miniszterelnökségen külügyi és külgazdasági kapcsolatokért felelős államtitkárként tevékenykedett. 2014. június 15-étől a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára volt. Ő felügyelte az Oroszországi Föderációval fennálló gazdasági kapcsolatok elősegítését és az egyéb kétoldalú kapcsolatok összehangolását. 2014. szeptemberétől a 2026-os választásig külgazdasági és külügyminiszterként tevékenykedett. Szijjártó Péter a május 9-én megalakult új Országgyűlés egyik legtöbbet hiányzó politikusa volt. A parlament honlapján elérhető adatbázis szerint az Országgyűlésben július 15-ig 185 szavazás volt, Szijjártó Péter 110-en nem volt jelen.




